לעשות סדר בבית הפנימי, על שמחה וזרימה

לעשות סדר בבית הפנימי – על שמחה

לעשות סדר בבית, הסיפוק המלא בזמן מימוש הפוטנציאל שלנו, שבדרך כלל מקרין שמחה, תלוי בקיומם של שני תהליכים סימולטאניים.
הרבה יותר קל להגיע לשמחה אם נבין כיצד הם עובדים.

הראשון הוא התהליך של הפרדה,

שבו מעורבת ההבנה שאנחנו אינדיבידואליים ייחודיים שאחראיים לקיומנו ובריאותנו, ושככאלה אנחנו מוכנים לפתח את הייחודיות הזו בכיוונים שאליהם היא מובילה אותנו, בזמן שאנו נהנים מההבעה והחיות שלנו תוך כדי פעולה.

התהליך השני קשור בהתחברות,

או בהבנה שלמרות וככל שנהיה ייחודיים, אנחנו לגמרי נתונים בסבך הרשתות של יחסים
עם בני אנוש אחרים, עם סמלים תרבותיים והשפעות אמנותיות, ובסביבה הטבעית המקיפה אותנו.
אדם שבאופן מלא בהפרדה ובהתחברות הופך לאינדיבידואל מורכב – כזה שיש לו את הסיכויים הטובים ביותר להוביל חיים שיש בהם שמחה, חיוניות ומשמעות.

ההפך ממה שרובנו חושבים, שמחה אינה דבר שפשוט קורה לנו.

שמחה היא דבר שאנחנו גורמים לו לקרות, והיא תוצאה של העשייה המיטבית שלנו. הרגשה של סיפוק כשאנו חיים את הפוטנציאל שלנו הוא מה שמניע הפרדה ומוביל להתקדמות.
החוויה של שמחה בפעולה היא עונג – תחושה מרנינת לב שאנו בחיות מלאה.

לעשות סדר בבית, החוויה של זרימה

מחקרים שנערכו בעולם בדורות האחרונים מראים שבכל הקשר בו אנשים חשים הנאה, הם מתארים את החוויה שלהם במונחים דומים. מבלי להתייחס לגיל, מין או השכלה, אנשים מדווחים על מצב מנטאלי זהה. הדברים שאנשים עושים בזמן שכזה הם מאד מגוונים וביניהם: מדיטציה, ריצה, משחק שחמט או ניתוח אך מה שהם מרגישים ברגעים האלו הם באופן חד משמעי עקביים. השם שניתן לחוויה המשותפת הזו הוא "זרימה", משום שכל כך הרבה אנשים השתמשו בהשוואה בין מצב בו 'נסחפים על ידי כוח חיצוני' לבין מצב בו קיימת 'תנועה חסרת מאמץ של אנרגיה קיימת', באותם רגעים של הנאה עילאית.

מחקרים

במחקרים שנעשו (ע"י צ'יקסזנטמיהלי ואנשיו) רואיינו כ 10,000 איש מכל תחומי החיים והתגלה שהמודעות האנושית בזמן בו קיימת הנאה של הרגע היא של חוויית זרימה ועשויה להיות מתוארת במונחים של שמונה מצבים כשלא כולם מזמנים זרימה קבוצתית, והחשיבות היחסית שלהם עשויה להיות מגוונת, אבל באופן נרחב הם הרכיבים הכי בולטים של איך שזה מרגיש להיות בזרימה.

המטרות ברורות:

כדי שאדם יעשה מעורב באופן מעמיק בכל פעילות, חיוני שידע במדויק מהן המשימות שהוא חייב לסיים, רגע אחר רגע. במילים אחרות – לא להתמקד בתמונה הכוללת. במקום זאת, לשים כמטרה להשיג מטרה אחת פשוטה שהיא חלק מהמשימה הרחבה יותר. מטפס הרים אינו חושב על הפסגה, אלא רק על השלמת הצעד האחד המשמעותי הבא מבלי שייפול מההר.

ההיזון החוזר הוא מיידי:

קשה לאנשים להישאב לפעילות כלשהי אלא אם הם מקבלים מידי פעם אינפורמציה לגבי ההצלחה שלהם בביצוע. תחושת המעורבות הטוטאלית של חווית הזרימה מונעת בחלקה מהידיעה שהדבר הנעשה הוא משמעותי ושיש לו המשכיות. היזון חוזר עשוי להגיע מקולגות, ממנחים שמתייחסים לביצוע, אך באופן מועדף מהפעילות עצמה שתספק את האינפורמציה הזו. מטפס ההרים שנצמד להר יודע שהצעד האחרון שעשה היה מוצלח. ישנם אנשים שפיתחו סטנדרטים פנימיים כל כך ברורים שהם אינם צריכים את דעתם של אחרים על מנת שישפטו האם הם ביצעו משימה בצורה טובה או לא. היכולת לתת משוב לעצמך הוא מעיד למעשה על המומחה. לצד הפעילויות שהכי קשה ליהנות מהם קיימות אלו שמעורבת בהם עבודה יצירתית, כמו ציור תמונה או כתיבת סיפור, משום שלפעילויות אלו אין קריטריונים סטנדרטיים שאיתם ניתן להעריך את המוצג. סופר עשוי לחשוב שהוא בדיוק יצר את הטוב ביותר שלו, אך האם זה באמת כך? אם הוא לא ילמד לבטוח בסטנדרטים הפנימיים שלו, המבוססים על ידע של ניסיון קודם, המאמצים שלו יובילו לסבל יותר מאשר לסיפוק ומצד שני, קיימת הנאה שאינה ניתנת להשוואה, בידיעה הברורה של אדם שסיים ליצור דבר מה של משהו שמעולם לא נעשה לפני כן.

איזון בין אתגר ומיומנות:

קל יותר להיות מעורב לגמרי במשימה כשאנחנו מאמינים שהיא ברת ביצוע. אם היא בלתי נתפסת על ידינו אנחנו מגיבים אליה בחוסר סבלנות; אם המשימה קלה מידי אנחנו משתעממים. בכל מקרה, תשומת הלב הינה למה שצריך לסיים – האדם חסר הסבלנות מופרע על ידי דאגות לגבי התוצאה, בזמן שהמשועמם מתחיל לחפש דברים אחרים לעשות. את המצב האידיאלי אפשר לבטא באמצעות נוסחה פשוטה: זרימה מתרחשת כששני האתגרים והמיומנויות גבוהים ושווים לשניהם.

בכל מקרה, כדאי לשים לב שאידיאל הוא שיפוטי ותלוי בהקשרו:

מה שעשוי לאתגר אדם אחד עשוי לא להיות כזה עבור אף אחד אחר. מעט מהאנשים שוקלים "קיר טיפוס" בתור הזדמנות.

פעילות טובה של זרימה מציעה אתגרים בכמה רמות של מורכבות. בדומה לכך, פעילויות שמייצרות זרימה אינן מעייפות בקלות, בגלל רף המורכבות הגבוה שלהן. ככל שמיומנויות משתפרות, אדם מסוגל לקחת על עצמו אתגרים גדולים יותר, למעשה אדם חייב לעשות זאת על מנת להימנע מכך שמשימות יהפכו לשגרה לשעמום, כך הופכת חוויית הזרימה לממריצה לצמיחה למורכבויות ברמה גבוה.
מבין כול הכישורים האנושיים, אחת היקרות ביותר היא היכולת להבחין בהזדמנויות הנקרות בדרכו של אדם כשאחרים אינם מבחינים בהן. במצב נתון, אדם אחד יאמר 'אין מה לעשות' בזמן שאחר ימצא המון אפשרויות לעשייה והנאה. האינדיבידואל המחויב באופן אמיתי עם העולם מבחינת עניין, סקרנות, התלהבות – לעולם לא יחמיץ הזדמנות לחוות זרימה.

לעשות סדר בבית, הריכוז מעמיק

כשאדם נענה להזדמנות שיש לה מטרות ברורות ושהיא מספקת משוב מיידי, סביר שיעשה מעורב בה, גם אם הפעילות עצמה אינה חשובה כמו המשחק, התחביב או שיחה מעוררת וממריצה. כשמעורבות עוברת במידת מה סף העצמה, לפתע אנחנו מוצאים את עצמנו שקועים במשחק, במשלח יד או באינטראקציה (פעולת גומלין). איננו צריכים יותר לחשוב מה לעשות אלא רק לפעול בספונטניות, כמעט באופן אוטומטי, אפילו אם בהיבט מסוים של המשימה המתבצעת קיים קושי או סיכון.
בכול יום רגיל בחיינו, כשאנו מתקדמים לאורכו מהבוקר ללילה, לעתים רחוקות אנחנו מרכזים את כוונותינו מעבר לרמה קצרה ושטחית. במקום אנחנו מופרעים באופן שחוזר על עצמו, תשומת הלב שלנו מוסחת מדבר מעורר אחד לשני. הסחת דעת שחוזרת על עצמה באופן כרוני מקשה על האפשרות לחוות שלמות של הוויה, של קיום, של being.

לעומת זאת במצב של זרימה, פעולה ומודעות מתמזגים כגל בלתי נראה של אנרגיה.

ברגעים אלו ההבחנה בין העצמי והפעילות נעלמת. מטפס הרים מתאר תהליך זה באופן הבא:
זוהי תחושת זן, כמו מדיטציה או התרכזות. הדבר האחד שאתה אחריו היא נקודת המיקוד האחת של הmind.. כשדברים נעשים באופן אוטומטי, באופן שכזה אדם עושה את הדבר הנכון מבלי שהוא חושב עליו בכלל או עושה דבר מה. זה פשוט קורה ואתה מרוכז יותר.
ברגעים שכאלו ההבחנה בין העצמי והפעילות נעלמת.

ריכוז בזרימה יכול להיות כול כך עמוק שלפעמים משתמשים במונח אקסטאזה (התלהבות עצומה) לתאר את החוויה,

ביוונית משמעות המילולית של המילה אקסטאזה היא 'לעמוד מהצד', במובן הפיגוראטיבי, באופן דומה הכוונה לעמוד מחוץ לכול מצב שיגרתי יומיומי במציאות נפרדת, מוגדרת על ידי החוקים והדרישות של פעילות כלשהי. מעניין לציין שאקסטאזה הינה תוצאה של היכולת המוגבלת שלנו להתרכז. הmind שלנו לא מסוגל להתמודד עם הרבה גירויים בו זמניים אם אנחנו מרכזים את תשומת הלב במשימה נתונה – אם זה בטיפוס, כתיבת מוסיקה, איננו יכולים להבחין בשום דבר שהוא מחוץ לשדה הגירוי הצר.

לעשות סדר בבית, ההווה הוא המשמעותי

משום שבזרימה המשימה הניצבת דורשת תשומת לב מלאה, לדאגות ולבעיות שכול כך מציקות בכול יום בחיים אין סיכוי להירשם בmind. ומסיבה הזו חוויה מהנה מייצרת מצב של התלהבות, ההוויה הקיומית היא של המצאות בעולם אחר. עולם הזרימה מוגבל לא רק במרחב אלא גם בזמן: משום שתשומת הלב חייבת להיות בריכוז בהווה, לאירועי עבר ועתיד אין מקום בתודעה.
המוח האנושי מתוכנת להגיב לאיומים, לעניינים לא גמורים, לכישלונות ולתשוקות שלא באו על סיפוקן כשאין לו למוח שום דבר דחוף לעשות, כשתשומת הלב חופשייה לתהות. ללא מטרה למיקוד תשומת הלב שלנו, רובנו מוצאים את עצמנו גדלים ומתקדמים באופן דיכאוני. בזרימה אין מקום להרהורים שכאלו.
המאפיין הזה של זרימה עשוי בהתחלה לדמות באופן חשוד למה שאנו באופן רגיל קוראים המכניזם של הבריחה. זה נכון שזרימה אכן מספקת הקלה רבה מהשתכנות אובססיבית על מחשבות לא נעימות. ישנן צורות מוכרות יותר של בריחה שמספקים: אלכוהול, סמים וסקס מופקר. אלא שהתוצאות וההשלכות שונות. בעוד שזרימה מערבת ומפגישה באתגרים ופיתוח מיומנויות ומובילה לצמיחה ומהווה בריחה קדימה ממציאות נוכחת, מעוררים כמו סמים מובילים אחורה.

לעשות סדר בבית, תחושה של שליטה

אודות

מעצבת פנים, מומחית בסידור וארגון של בתים, Home Organizing

עם התגית:
נשלח ב מאמרים
טלפנו לחן לנייד 052-6536602
שרותי אריזה פריקה וסידור - בזמן ובמקום

 
 

אימות שולח/ת

 

לוח מודעות

אנחנו יודעים לתת שרות
התקשרו עכשיו ותיווכחו
052-6536602

 

רוצים להתחיל ברגל ימין?

אצלנו תקבלו שרות אישי מהיר ומקצועי ייעוץ לעוברים דירה לדיור מוגן
עבודה זהירה ואריזה מיוחדת לבעלי פרטי אמנות מכול סוג

 

בזמן ובמקום - אריזת בית

בצוות שלנו חרוצים וזריזים, בעלי מוסר עבודה גבוה בעלי מוטיבציה גבוהה ואוריינטציה לסדר, נכונות לעבודה פיסית באזורים שונים בארץ לעיסוק בכל מה שקשור במעבר דירה וסידור בית

 

דרושים עובדים מאזור השרון
פניות דרושים יתקבלו
בצור קשר

טלפנו עכשיו, חן